Пропускане към основното съдържание

След представянето на блога

След представянето, публикуваме текст на Марина, написан по този повод, който не успяхме да прочетем, дори не успяхме да споменем. Днес той вече е в цитат, блогът стана герой на блога.

"Намираме се в един особен кръг - стъпваме по него, но никога няма да повторим стъпките си, ще променим стъпките на другия със своите.
Историята на този блог е една продължителна спирала, продължена спирала...Нова, но и завещана, ясна и експериментална, красота в опита и мисъл за извиращото от този опит. Текстовете, които се публикуваха тук, бяха в един свой временен дом, в който да допълват енергията и душата си, в който да срещат себе си, но и който позволи срещата ни с тях. Има моменти, в които литературните ни светове и терзания, излизат от личното, живеят с него, но и се обричат на едно по-различно осмисляне и отъждествяване. Мисловните бягства се превръщат в пътища и посоки, те и без това отдавна не бяха бягства, не бяха символни образи или конкретни разкази, Истината е, че „ЛиБрА“ заложи сам своето развитие, сам изразяваше нуждата си от диалог, подкрепа, от намиране на недооценената радост в общото, която да търсим заедно. 
Блогът потърси своето място в сближаването между идеи, вълнения и въпроси. И неговото постоянство се дължи именно на това търсене, на оформянето на диалога през по-различна песпектива. Литературата е често монолог, пристъп на внезапно осъзнаване, но тук тя се измени, измени се и в перспективите. Монологът загуби своето очарование пред изграждането на комуникация, в която да бъде по-пълноценна цялост, отколкото някога би бил в самотата и гордостта си. И тази самота никога няма да се дължи само на рестрикции, на времето и събитията, тя се оформя през човека, през духа на личното, който винаги се нуждае от още нещо, за да разкрие същността в своята готовност и сила. 
Пред „ЛиБрА“ предстои нов начин за опознаване, нещо, в което дълго време не намирахме   необходимата спонтанност, но се оказа, че спонтанни ще бъдат само впусканията по съвместните пътеки през личното вглеждане. Затова със Симеон се намерихме в центъра на организацията на своебразно представяне, отново в съвместно изпълнение и мислите ни за текстовете тук най-сетне потърсиха своето разбиране не само в сърцата ни...
Намираме се в един особен кръг - стъпваме по него, но никога няма да повторим стъпките си, ще променим стъпките на другия със своите!"

Коментари

Популярни публикации от този блог

Препоръчителен читателски списък за начинаещи младежки активисти - Симеон Марков (k)

Наистина не мога да вляза в блога. Трябва да изпратя покана за сътрудничество от училищния си имейл до личния, ала не мога да я приема. Публикувам под името "k", така ще бъде и занапред, навярно. Последният месец понесе повече обрати, отколкото обиди аз бих могъл да понеса, пиша с огромна горчивина, точно година след първата публикация и в навечерието на първото публично представяне на блога, за което скоро ще споделим повече. Марина стана председател на ученическия съвет в своето училище, а аз най-после мога да си позволя това: Препоръчителен читателски списък за начинаещи младежки активисти I 1. Блага Димитрова, “Лиляна” 2. Дж. К. Роулинг, “Хари Потър и Орденът на Феникса" 3. Брижит Лабе, П. Ф. Дюпон-Бьорие, “Диткатура и Демокрация” 4. Христо Лулчев, “Комсомолското самоуправление в училище” 5. Иво Андрич, “Раждането на фашизма” 6. Фьодр М. Достоевски, “Юноша” 7. Владислав Тодоров, “Адамов комплекс” 8. Александър Кьосев, “Индигото на Гьоте” 9. Ивайло Дичев, “Буквализми

Симеон Марков за "Любовен оксиморон" на Борис Ангелов: "...да допишем живота..."

  На 06.10 се състоя представянето на дебютната стихосбирка на Борис Ангелов - “Любовен оксиморон” в двора на ЕГ “Иван Вазов”. Настоящият текст беше роден тогава, в гласовете на останалите и от техните въпроси. И именно с “останалите” ще се занимава той. Поради тази причина ритъмът на текста е накъсан, но не и несигурен. Той ще чете стихотворенията като метафори и ще се отдръпне от очаквания литературен анализ. Онзи, на когото книгата е посветена, не може да не й се посвети - и наистина, Борис прекара много време, подписвайки издания за свои приятели и преподаватели. Мисля, че именно в това се крие ключът за четенето и разчитането й - посвещението слива жадуваните, случилите се и описаните отношения. Взаимодейства и на още едно ниво - между думите на автора за читателя и самия читател - между представата и очакванията. (...) Ще четем стихотворението “Равносметка” като метафора, както вече стана ясно: Стоя и си мисля: допреди година наистина полу съм живял, защото без теб съм наполовина

Променено заглавие - Марина Узунова

Публикацията на Марина Узунова в ЛиБра , която включва няколко нейни стихотворения с кратки, но доста важни бележки, придружаващи всяко едно от тях.