Пропускане към основното съдържание

Завръщам(е) се за първи път...


Завръщам се в този блог за първи път, три месеца по-късно от първата публикация. Благодарен съм на г-жа Елена Вързилова за възможността да работя свободно с повереното ми, а даже и да го наричам свое - нещо, което все по-рядко се случва.              

Преди три месеца идеята беше блогът да приютява всички текстове за творящи ученици, които и към момента пиша, ала ходът му леко се променя. В следващите три месеца отговорността към блога ще стане повод за още по-експериментални търсения в полето на сътворяваното от учениците. 

Ала не се завръщам сам - с мен е Марина Узунова, един от най-близките ми хора. Използвайки един друг образите си, ще се опитаме да свържем себе си, а после и по-голямото от нас. Марина разказва за това свързване:

Този блог е продължение на едно отдавна забравено начало. В него концепцията за обединение около самото обединение и любовта към опитите за схващане и реализиране на творчество са ключови, променени, необходими, но и забравяни. Но на едно сигурно ниво всичко в този блог е свързано с идеята за свързване не между личности, а между хора, може би самото творческо и теоретично съществуване на мен и Симеон в общо пространство, с определена цел, е обединение. И ние често съществуваме така! В този смисъл за мен творчеството винаги е било обединение на ментално с представата за реално, творчеството се е реализирало бавно във физическата си форма и ако продължавам да бъда личността, която си мисли това, тогава съм и напълно наясно, че обединение може да съществува на всякакво ниво, да обхваща всякакви хора, мисли, страхове и територии. То не е парад, а честване на извисяването над определени мислени предели и на способността на разума. Затова и заглавието на мислите ми около творчеството е променено, променено и ще бъде, то беше един предел, а сега е част от друг, който също ще бъде предмет на промяна. Заглавието в главата ми е свързано с творба, винаги съм давала заглавия, защото по този начин конкретизирам, наименувам, а промяната е символ на изтриването на граници, чертаенето на нови и тяхното издирване и изтриване. Излиза, че Променено заглавие за мен ще бъде не отказване от едно наименование, за да бъде сменено с друго, а обратното - разширяване на конкретното, което още е там. И май така би било най-добре!

Казвам добре дошъл на себе си тук! Марина пък казва добре дошли на вас!

Очаквайте публикациите: Променено заглавие; Дните на Марина; Без заглавие; Едно-две стихотворения; Стихотворението, което написах за вестника на гимназията на Марина, но не изпратих; Позволете ми да припомня.


Коментари

Публикуване на коментар

Популярни публикации от този блог

Препоръчителен читателски списък за начинаещи младежки активисти - Симеон Марков (k)

Наистина не мога да вляза в блога. Трябва да изпратя покана за сътрудничество от училищния си имейл до личния, ала не мога да я приема. Публикувам под името "k", така ще бъде и занапред, навярно. Последният месец понесе повече обрати, отколкото обиди аз бих могъл да понеса, пиша с огромна горчивина, точно година след първата публикация и в навечерието на първото публично представяне на блога, за което скоро ще споделим повече. Марина стана председател на ученическия съвет в своето училище, а аз най-после мога да си позволя това: Препоръчителен читателски списък за начинаещи младежки активисти I 1. Блага Димитрова, “Лиляна” 2. Дж. К. Роулинг, “Хари Потър и Орденът на Феникса" 3. Брижит Лабе, П. Ф. Дюпон-Бьорие, “Диткатура и Демокрация” 4. Христо Лулчев, “Комсомолското самоуправление в училище” 5. Иво Андрич, “Раждането на фашизма” 6. Фьодр М. Достоевски, “Юноша” 7. Владислав Тодоров, “Адамов комплекс” 8. Александър Кьосев, “Индигото на Гьоте” 9. Ивайло Дичев, “Буквализми

Симеон Марков за "Любовен оксиморон" на Борис Ангелов: "...да допишем живота..."

  На 06.10 се състоя представянето на дебютната стихосбирка на Борис Ангелов - “Любовен оксиморон” в двора на ЕГ “Иван Вазов”. Настоящият текст беше роден тогава, в гласовете на останалите и от техните въпроси. И именно с “останалите” ще се занимава той. Поради тази причина ритъмът на текста е накъсан, но не и несигурен. Той ще чете стихотворенията като метафори и ще се отдръпне от очаквания литературен анализ. Онзи, на когото книгата е посветена, не може да не й се посвети - и наистина, Борис прекара много време, подписвайки издания за свои приятели и преподаватели. Мисля, че именно в това се крие ключът за четенето и разчитането й - посвещението слива жадуваните, случилите се и описаните отношения. Взаимодейства и на още едно ниво - между думите на автора за читателя и самия читател - между представата и очакванията. (...) Ще четем стихотворението “Равносметка” като метафора, както вече стана ясно: Стоя и си мисля: допреди година наистина полу съм живял, защото без теб съм наполовина

Променено заглавие - Марина Узунова

Публикацията на Марина Узунова в ЛиБра , която включва няколко нейни стихотворения с кратки, но доста важни бележки, придружаващи всяко едно от тях.